دستور نقشه چیست؟ دستور نقشه شهرداری چیست؟ شماره پرونده پلاک ثبتی ملک ابعاد گذر اصلاحی محل احداث بنا تعداد طبقات مجاز حداکثر تراکم ساختمانی مجاز

1398/11/23

اخذ جواز ساختمان

ذات و علت پروانه ساختمان یا جواز ساخت چیست؟

دستور نقشه - برای اینکه در شهر ها آشفتگی در ساخت و ساز ایجاد نشود اجازه در خصوص ساخت و ساز ساختمان شامل سطح اشغال، میزان اصلاحی، ملاک تراکم، حجم تراکم، جانمایی، نحوه تامین پارکینگ و غیره توسط شهرداری ها صادر می شود.

دستور نقشه

برای اخذ پروانه ساختمان، رضایت کلیه مالکین الزامی است. و اگر حتی مالک یک دهم دانگ و حتی کمتر، رضایت نداشته باشد. اخذ دستور نقشه و پروانه غیر ممکن است.
اولین گام جهت ساخت ساختمان اخذ دستور نقشه از شهرداری است. دستور نقشه در واقع نحوه تهیه نقشه را مشخص می کند. و در برخی شهرها به آن دستور تهیه نقشه اطلاق می شود.

دستور نقشه چیست؟

از لحاظ حقوقی دستور نقشه بالاترین مستندی است. که شهرداری در خصوص نحوه احداث بنا صادر می کند. و به خریدار توصیه می شود. که اگر تمایل به خرید ملک یا مشارکت دارد. حتما قرارداد را منوط به اخذ دستور نقشه جدید از شهرداری بنمایید.

دستور نقشه

توضیحات و تعاریف مشخصات درج شده پس از صدور پروانه ساختمان :

1- شماره پرونده : شهرداری در تمام بخش هایش مثل اداره درآمد یا اداره نوسازی و غیره از کد شناسایی یا همان کد ملک و بلوک، ملک را شناسایی می کند ولی در قسمت شهرسازی از شماره پرونده، ملک شناسایی می شود که اولین رقم از آن شماره منطقه های تهران است.

2- تاریخ صدور دستور نقشه : که از این تاریخ به مدت 6 ماه این دستور نقشه اعتبار دارد. در مواردی که قوانین شهرداری تغییر می کند برای اینکه قانون عطف به ماسبق نشود. معمولا تاریخ صدور دستور نقشه را ملاک عمل قرار می دهند. اما در برخی موارد تاریخ درخواست (مورد شماره 6) ملاک عمل است.
3- کد شناسایی ملک : یا همان کد ملک و بلوک که می توان از طریق پلاک آبی ملک یا در نقشه تهران بنشانی (Tehran.ir) آن را بدست آورد و شهرداری از این طریق ملک را شناسایی خواهد کرد.
4- پلاک ثبتی ملک : پلاک ثبتی را اداره ثبت صادر می کند و شماره پلاک ثبتی بر روی سند نوشته می شود. پلاک ثبتی شامل یک اصلی و یک فرعی می باشد.

دستور نقشه


استعلام و مشخصات دستور نقشه

5- نوع درخواست : دراین قسمت نوع درخواست مشخص میشود. که شامل انواع پروانه از قبیل تغییر نقشه، پروانه ساختمان، توسعه بنا، تخریب و نوسازی، اضافه اشکوب و تعمیرات اساسی است.

6- تاریخ درخواست : تاریخی است که شما اقدام به درخواست دستور نقشه کرده اید. در برخی موارد برای این که قانون عطف به ماسبق نشود این تاریخ را ملاک عمل قرار می دهند.

7- نام متقاضی : نام درخواست کننده دستور نقشه که می تواند یکی از مالکین ملک باشد. و یا کسی که وکالت از مالک برای گرفتن دستور نقشه دارد.
در پروانه ها نام تمامی مالکین به تفکیک درج می شود ولی صرفا نام یک نفر به عنوان متقاضی قابل پذیرش است.

8- ابعاد طبق سند : ابعادی که داخل سند موجود است. به طور مثال در این دستور نقشه شمال به گذر 40.32 به این معنا است که شمال ملک با عرض 40.32 مجاور به گذر است. در املاکی که در شرایط فعلی به صورت دو یا چند آپارتمان هستند متراژ مندرج در صورتمجلس تفکیکی یا کروکی تفکیکی ملاک است.

احداث بنا

مراحل بعدی اخذ دستور نقشه

9- ابعاد طبق وضع موجود : ابعادی که مامور بازدید بعد از بررسی ملک ثبت می کند.

10- ابعاد گذر اصلاحی : ابعادی است که گذر بعد از اصلاحی باید داشته باشد.

11- ابعاد باقی مانده پس از اصلاحی : ابعاد ملک پس از رعایت عقب نشینی های مندرج در دستور نقشه

12- ابعاد دیگر : ابعادی که ملاک تراکم بر اساس آن تایید می شود.

13- عرض گذر اصلاحی : لطفا مقاله انواع عقب نشینی (اصلاحی) را مطالعه فرمایید.

14- توضیحات طرح تفصیلی بر و کف : توضیحاتی است که کارشناس بر و کف می دهد برای نحوه اصلاحی و استعلاماتی که صورت گرفته است.

15- به موارد زیر تقسیم می شود که تعریف هر یک شرح داده شده است.

 • تعداد طبقات مجاز : تعداد طبقاتی که مجاز به ساخت می باشند.
 • محل احداث بنا : محل توده گذاری ملک را مشخص می کند.
 • پهنه : که در این دستور نقشه R122 است که شامل پهنه مسکونی می باشد.
 • حداکثر تراکم ساختمانی مجاز : 7 طبقه 60% می توانند بسازند که می شود 420%
 • حداکثر پیشروی : در پیشروی R122 که پهنه عام تهران است 60% طول بعلاوه 2 متر است.
 • سطح اشغال : تعداد طبقه و درصد ساخت مشخص است. که در دستو نقشه های جدید پهنه مسکونی شماره طبقه ، اولین طبقه مسکونی روی پیلوت محسوب میگردد. ولی در پهنه M و S شماره طبقه 0 طبقه همکف محسوب می گردد.
استحکام بنا برگه استحکام بنا
برگه استحکام بنا از مهمترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمانها محسوب می شود. اخذ استحکام بنا از الزامات پایان کار ساختمان است. برگه پایان کار نشان دهنده هویت و ماهیت بناست. و ساختمانی که این برگه را نداشته باشد، دارای اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود. بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است. که به هر دلیلی همچون تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است.

گواهی پایان کار

فرم احداث بنا

استحکام بنا چیست؟

در صورتی که تاکنون دستور نقشه را اخذ ننموده اید، مهندسان مشاور شرکت دیبا سازان پویا آمادگی لازم و کافی برای مشاوره و اطلاع رسانی به شما را دارند.

فرم اطلاعات احداث بنا

شماره های تماس جهت مشاوره رایگان :
ساخت طبقه اضافی روی طبقات ساختمان (3)

5. تکمیل و تزئین: پس از ساخت طبقه اضافی، فرآیند تکمیل و تزئین آن آغاز می‌شود. این شامل رنگ‌آمیزی، نصب کفپوش‌ها، نصب تجهیزات داخلی مانند آشپزخانه و حمام‌ها، و سایر مراحل تزئین است. 6. بازبینی و تحویل: در انتها، باید بازبینی‌های لازم را دریافت کنید تا از اینکه ساخت طبقه اضافی بر اساس استانداردها و قوانین محلی انجام شده است، اطمینان حاصل کنید. سپس، ساختمان را به مالک تحویل دهید.

نظرات کاربران در مورد دستور نقشه چیست؟

 • منصور

  1400/10/15 03:09:13 عصر

  ممکن هست درصد پوشش در دستور نقشه را توضیح دهید؟

 • سامان علیزاده شکوهی

  1400/08/23 09:45:16 عصر

  استعلام دستور نقشه معمولا چقدر طول میکشه؟

  مدیر سایت

  1400/08/25 02:47:19 عصر

  باید عرض شود که در شهر تهران، بستگی به زمان بازدید مامور بازدید شهرداری داره. و بین ۱۰ الی ۲۰ روز کاری زمان میبره.

 • مهدی فدایی

  1400/06/26 10:36:40 صبح

  پس از رای کمیسیون ماده 12 ، اخذ دستور نقشه از نظر زمانی چقدر طول می‌کشد

  مدیر سایت

  1400/06/29 11:49:45 عصر

  بستگی به شهردای تون داره.

 • سینا دهقان

  1400/03/06 11:21:34 صبح

  سلام من مجوز تهیه نقشه گرفتم و تمام مراحل نظام مهندسی و طی کردم حتی پروانه ام هم دقیقا طبق مجوز تهیه نقشه ؛ صادر شده(چاپ شده) و معاون شهردار امضاء کرده ولی خوده شهردار امضاء نمی کنه و میگه اشتباه کردیم و بایستی تغییر بدیم. راه حل چیه ؟ شکایت کنم یا چی ؟

  مدیر سایت

  1400/06/29 11:40:36 عصر

  تا زمانی که شهردار امضا نکند، کاری نمیشه انجام داد.

 • فاطمه شیربقایی

  1400/02/16 03:12:11 عصر

  سلام من ۳۰۰ متر زمین دارم دستور نقشه از شهرداری دارم میخوام عوض کنم آیا امکانش هست؟

 • سامی

  1399/08/28 04:23:07 عصر

  مرسی خوب بود

نظرات خود را در مورد دستور نقشه چیست؟ اینجا بنویسید