1398/10/08

استحکام بنا و نحوه اخذ برگه استحکام بنا و تعهد نظارت شهرداریها برای صدور پایان کار برای ساختمان های فاقد مهندس ناظر، استحکام بنا از مهم ترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمان ها محسوب می شود

اخذ برگه تعهد نظارت سازه

شهرداریها برای صدور پایان کار برای ساختمان های فاقد مهندس ناظر یا ساختمان های معمارساز، ساختمان های فاقد پایان کار از شهرداری، ساختمان هایی که در اثر مرور زمان کاربری آنها از مسکونی به تجاری یا اداری تغییر یافته و از این قبیل، از مالک میخواهند تا برگه تعهد نظارت سازه با تاییدیه و مهر مهندس ناظر را ارائه نماید که به این برگه، برگه استحکام بنا یا تعهد نظارت گفته میشود.

بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است که به هر دلیلی همچون تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است و برای مهندسان الزامی نبوده و هیچ قانون و قدرتی نمی ‌تواند مهندس را ملزم به تائید ساختمانی نماید که در جریان عملیات ساختمانی آن نبوده است.

برگه استحکام بنا باید از سوی یک مهندس عمران دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی و دارای صلاحیت های طراحی و نظارت صادر، و گواهی امضاء گردد.در سال های گذشته ساختمان‌ها بدون مهندس ناظر و به شکل معمار ساز، ساخته می شدند و در آن زمان اخذ پایان کار برای ساختمان چندان الزامی نشده بود، در همین حین برخی از ساختمان های به مرور زمان، کاربری خود را از مسکونی به اداری یا تجاری تغییر می دادند.

این ساختمان ها به هر دلیلی ممکن است بخاطر امور نقل و انتقال، بازسازی، تخریب و... نیاز به پایان کار پیدا کنند که در اینجا نقش برگه استحکام بنا برای انجام این امور و اجازه از طرف شهرداری برجسته میشود.

که از سال 70 هجری شمسی مالکین برای انتقال ملک، تخریب و نوسازی و انجام کارهای شهرداری و امور نقل و انتقال، ملزم به گرفتن پایان کار برای ساختمان شدند.

یکی از قوانینی که در راستای افزایش استحکام ساختمان توسط پیماکاران الزامی شده است داشتن برگه تاییدیه استحکام بنا است بنابراین استفاده از مهندس ناظر در تمام مراحل کار ساختمان سازی است که از دهه 70 قرن چهاردهم هجری شمسی به بعد برای پیمانکاران الزامی شده است.

بر این اساس زمانی که کار ساخت ساختمان به پایان می ‌رسد، پیمانکاران برای دریافت پایان کار، باید به شهرداری‌ مراجعه کرده و شهرداری جهت صدور پایان کار، از پیمانکار برگه استحکام بنا را که یکی از شرایط اخذ پایان کار است از پیمانکار طلب می ‌کند.

برگه پایان کار نشان دهنده هویت و ماهیت بناست و ساختمانی که این برگه را نداشته باشد، دارای اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود و به صورت قانونی هم قابل خرید و فروش نیست.

برگه استحکام بنا هم در حقیقت نشان دهنده نظارت مهندس ناظر پروژه و تأییدیه‌ ها و مهر او است که نشان می ‌دهد مهندس ناظر با تمام مراحل ساخت ساختمان موافقت کرده و آن‌ها را بی عیب و نقص ارزیابی کرده است.

برگه استحکام بنا نشان دهنده استحکام بنا است و هر ساختمانی که چنین برگه ‌ای را نداشته باشد، از دریافت پایان کار محروم خواهد بود. اهمیت برگه استحکام بنا به حدی است که اگر حادثه ‌ای غیر از حوادث خارجی نظیر زلزله وسیل و بلاهای طبیعی، برای ملک اتفاق بیفتد، مهندس ناظر به عنوان مقصر و مسئوول حادثه قلمداد می شود و باید در قبال اتفاقات رخ داده به مراجع قانونی پاسخگو باشد.

دانلود برگه استحکام بنا و تعهد نظارت

دانلود برگه تایید استحکام بنا و تعهد نظارت دانلود استحکام بنا دانلود برگه استحکام بنا و تعهد نظارت دانلود برگه استحکام بنا

تعرفه و قیمت برگه استحکام بنا

هزینه برگه استحکام بنا جهت موارد 1 تا 5 با توجه تعداد طبقات و متراژزیر بنا از جدول تعرفه خدمات مهندسی سال جاری،نظام مهندسی ساختمان تهران، تعیین و پس از استعلام اصالت برگه استحکام بنا در دفاتر دولت الکترونیک طبق فیش صادره توسط متقاضی قابل پرداخت خواهد بود

هزینه بازدید و گواهی امضاء و گزارش هاو مالیات بر ارزش افزوده به عهده مالک می باشد.

موارد مورد نیاز به برگه استحکام بنا

1) اخذ پایان کار ساختمان های قدیم ساز و آپارتمان ها
2) اخذ مجوز برای دایر کردن مهد کودک، مدرسه، خانه سالمندان، دانشگاه، آموزشگاه، باشگاه و مکان ورزشی
3) تشخیص مهندس ناظر
4) بازسازی و اعمال تغییرات کلی در ساختمان
5) اضافه اشکوب ، اضافه و توسعه بنا ، نقشه ازبیلت ، یا حذف طبقه و کسر بنا
6) تعویض مهندس ناظر
7) تمدید و یا ابطال پروانه
8) بلامانع ناحیه و شهرسازی
9) ریزش یا تخریب بخشی از بنای قدیمی
10) عدم خلاف
11) عدم انطباق وضع موجود با نقشه های مصوب سازه و یا معماری
12) تغییر کاربری اعم از مسکونی به اداری ، تجاری و آموزشی، پارکینگ به مسکونی و برعکس و هر نوع تغییر کاربری که با کاربری پایان کار قبلی مغایر باشد
13) فوت و یا انصراف ناظر قبلی املاک در حال ساخت یا رها شده (شامل همه املاک که شروع به کار از شهرداری گرفته اند نیز می شود.)

وظایف مهندس شرکت جهت ارائه برگه استحکام بنا و برگه مجری ساختمان

مهندس می بایست حتماً دارای صلاحیت طراحی و نظارت در رشته عمران بوده و مهندس معمار و مهندس تأسیسات برقی و مکانیکی بهتر است با توجه به صلاحیت و عدم دید سازه ای کافی از ارائه این خدمات خودداری نمایند

- توافق ضمنی با مالک و پرداخت هزینه بازدید از سوی مالک به مهندس جهت بازدید ملک در تهیه عکس و جمع آوری مدارک اولیه توسط مهندس

- بررسی مدارک و بررسی استحکام ساختمان با توجه به مدارک و شواهد موجود که شامل نقشه های وضع موجود هست و در صورت نیاز دستور انجام آزمایش های مربوطه صادر و به مالک ابلاغ می گردد.

- بازدید از محل چاه های موجود در ملک (حوادث بسیاری در این مورد مشاهده شده است.)، محل های خروج آب باران از ساختمان بازدید از پشت بام و کلیه محل های ساختمان هرگونه شکست دیوار، شکست سقف، ترک و ریزش می بایست دقیقاً موردبررسی قرار گیرد.

- سنگ های آب چکان و سنگ های قرنیز پشت بام و سنگ های نما می بایست مورد بازرسی قرارگرفته و در صورت مشاهده هرگونه علامت و تغییر رنگ و شل شدن یا افتادگی، مالک را ملزم به رفع موارد نقص نماید.

- پله ها ، نرده ها ، جان پناه ها، پنجره ها و درب ها حتماً می بایست مورد بازرسی قرار گیرد.

- املاک تخلیه می بایست حتماً مورد بازرسی ازلحاظ درب ورودی ، نرده های حفاظ، سیم، سیم های برق، لوله های آب و شیرآلات ولوله های گاز می بایست مورد بازرسی قرارگرفته و تمامی این موارد موردنظر قرار گیرد.

در مورد استحکام بنا بیشتر بدانید :

مسئولیت ها و ریسک های برگه استحکام بنا در قبال تعهد مهندس ناظر

اضافه اشکوب چیست؟

گواهی پایان کار

استحکام بنا چیست

خدمات قابل ارائه

 • نمونه فرم استحکام بنا
 • قیمت برگه استحکام بنا
 • بررسی مدارک و بررسی استحکام ساختمان
 • بازدید از محل چاه‌های موجود در ملک
 • اضافه اشکوب ، توسعه بنا و یا حذف طبقه و کسر بنا

نظرات کاربران در مورد استحکام بنا چیست

 • پیمان موتمنی راد

  1399/08/23 02:13:31 عصر

  برای تعمیرات داخل ساختمان مثلا ستون ها و دیوارها نیاز به اخذ برگه استحکام بنا هست؟

  مدیر سایت

  1399/08/23 05:03:40 عصر

  این مورد بستگی به ساختمان دارد که اگر پایان کار نداشته باشد شهرداری منطقه از شما خواهد خواست

 • محمد حسن رنجور

  1399/10/18 11:09:53 صبح

  سلام لطفا در خصوص دریافت برگه استحکام بنا برای ملک قدیمی جهت دریافت وام بنده را راهنمایی کنید . با سپاس فراوان

  مدیر سایت

  1399/10/21 06:23:41 عصر

  با شما تماس گرفته خواهد شد.

 • محمد رضا زربخش

  1399/12/16 07:12:16 عصر

  آمادگی ارائه برگ استحکام شهرداری و نوسازی مدارس می باشم.

 • رزاقی پناه

  1399/12/26 09:24:16 عصر

  برای فرم استحکام باید همینو پر کنیم؟

  مدیر سایت

  1400/01/02 02:34:23 عصر

  بله همین فرم هست، و همچنین می توانید از شهرداری منطقه خود نیز فرم استحکام بنا را تهیه فرمایید

نظرات خود را در مورد استحکام بنا چیست اینجا بنویسید