برگه طراحی معماری برای تشكیل پرونده از مداركی است كه اگر به تایید نرسد نمی توانید مجوز ساخت و ساز یا همان پروانه ساختمان یا جواز ساخت را دریافت نمایید.

1401/02/09

تهیه نقشه های معماری

برگه طراحی معماری - برگه تعهد طراحی معماری و برگه محاسبات از قسمت های مهم برگه معماری می باشد. برگه معماری را برای دریافت مجوز ساخت و ساز (پروانه ساخت) از شهرداری نیاز خواهید داشت. بنابراین شركتی كه می خواهد كار ساخت و ساز را انجام دهد قبلاً باید با ارائه برگه معماری، پروانه جواز ساخت را دریافت نماید.

برگه تعهد تهیه نقشه های معماری

مهندسان طراح ساختمان و معمار موظفند که طراحی کلیه نقشه های ساختمان را طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان انجام دهند. برگه طراحی برای مهندسان معماری به صورت یک تعهد است که ضمیمه پلان های طراحی میشود. در صورت مغایرت طراحی های انجامیده است. مهندس معمار موظف است که پاسخگو باشد.

برگه سبز طراحی معماری

برگه طراحی معماری شامل برگه های تعهد معماری و محاسبات  می باشد. برای صادر شدن جواز و یا پروانه ساخت، برگه سبز معماری و یا برگه تعهد معماری از جمله مدارک مورد نیاز  می باشد که شرکت واجد شرایط باید آن را ارائه نماید. برگه سبز معماری برای در ابتدای کار تشکیل پرونده  به شکل مهر شده برای استعلام از سیستم شهرداری به دفتر خدمات تحویل داده می شود.

برگ سبز نظارت

با آغاز عملیات اجرای ساختمان یک یا چند ناظر(بسته به مشخصات بنا) از طرف سازمان نظام مهندسی برای پروژه معرفی خواهند شد. وظیفه ناظر، نظارت بر اجرای صحیح کار است و برگ سبز نظارت تضمینی بر انجام نظارت دقیق توسط ناظر میباشد. ناظر مطابق برگ تعهد نظارت مسئول نظارت دقیق بر ساختمان است و هرگونه مشکل احتمالی به عهده ایشان می باشد.

استحکام بنا برگه استحکام بنا
برگه استحکام بنا از مهمترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمانها محسوب می شود. اخذ استحکام بنا از الزامات پایان کار ساختمان است. برگه پایان کار نشان دهنده هویت و ماهیت بناست. و ساختمانی که این برگه را نداشته باشد، دارای اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود. بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است. که به هر دلیلی همچون تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است.

برگه سبز و تعهد سازه

مهندس سازه پس از طراحی سازه برگ سبز محاسبات را جهت تضمین تطابق کار با مقررات ملی ضمیمه می کند. برگ سبز محاسبات تایید رعایت اصول قانونی قوانین ملی ساختمان خواهد بود.

برگ تعهد نظارت

برگ سبز تاسیسات

بعد از تصویب نقشه ها و صادر شدن جواز ساختمان ، سپس مهندس سازه به همراه مهندس طراح تاسیسات (برق و مکانیک) طبق پلان های معماری ، طراحی سازه و طراحی تاسیسات ساختمان را شروع میکنند.

برگ تعهد نقشه‌های تاسیساتی مکانیکی

پس از تهیه نقشه های تاسیسات مکانیکی، و مانند آنچه قبلا گفته شد، معمولا پس از اتمام تمامی مراحل طراحی و تهیه نقشه، دیگر موردی که در تهیه برگه تعهد نیاز است، برگه های تعهد نقشه‌های تاسیسات مکانیکی هستند.

برگه تعهد مکانیکی ساختمان نیز مانند سایر برگه ها، توسط مهندس دارای رتبه در نظام مهندسی کشور تائید و امضا شده و برای تحویل به دفاتر پیشخوان دولت تقدیم می گردد. هرچند معمولا حساسیت کمتری در نقشه های تاسیسات نسبت به معماری و سازه وجود دارد، اما رعایت اصول فنی و استاندارد ها و تمامی نکات لازم در طراحی این نقشه ها از ملزومات و اصول کاری کار ما در شرکت دیبا سازان پویا است. به همین جهت رعایت همین اصول، تائید این نقشه‌ها نیز معمولا برای اولین بار انجام می‌گردد. هرچند برای نقشه های ارسالی شما، تحت نظارت بخش فنی شرکت، برگ تعهد مربوطه صادر خواهد گردید.

قیمت برگه معماری

قیمت برگه طراحی و تعرفه برگه معماری در تهران و سایر شهرها بر اساس متراژ و دیگر عوامل تعیین می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه با شماره های شرکت دیبا سازان پویا تماس بگیرید.
تلفن های دفتر : 46020419-021 و 46020421-021
تلفن سایر اعضای هیئت مدیره : 09125029582 مهندس رضایی – 09124022401 مهندس جعفری

برگه سبز تاسیساتی برقی

پس از تهیه نقشه های تاسیسات الکتریکی یا برق ساختمان، و البته معمولا پس از اتمام تمامی مراحل طراحی و تهیه نقشه، یکی از موادی که در تهیه برگه تعهد نیاز است، برگه های تعهد نقشه‌های تاسیسات برقی هستند.

برگه تعهد برق ساختمان نیز مانند سایر برگه ها، توسط مهندس دارای رتبه در نظام مهندسی کشور تائید و امضا شده و برای تحویل به دفاتر پیشخوان دولت تقدیم می گردد. هرچند معمولا حساسیت کمتری در نقشه های تاسیسات نسبت به معماری و سازه وجود دارد، اما رعایت اصول فنی و استاندارد ها و تمامی نکات لازم در طراحی این نقشه ها از ملزومات و اصول کاری کار ما در شرکت دیبا سازان پویا است. به همین جهت رعایت همین اصول، تائید این نقشه‌ها نیز معمولا برای اولین بار انجام میگردد. هرچند برای نقشه های ارسالی شما، تحت نظارت بخش فنی شرکت، برگ تعهد مربوطه صادر خواهد گردید.

برگه طراحی معماری به چه کار می آید؟

برگه تعهد طراحی در واقع تضمینی از سوی مهندس معمار به ارگان و سازمان های نظارت بر ساخت و ساز شهری است. که نشان می‎ دهد طراحی های صورت گرفته به شیوه اصولی و صحیح پیش میرود. همانطور که گفته شد. برگه تعهد در طراحی از جمله مدارک لازم برای برای کسب جواز ساخت و یا پروانه ساختمان است.
خدمات قابل ارائه

  • تهیه و طراحی نقشه های فاز 1 و 2 معماری
  • اخذ برگه استحکام بنا در تمام مناطق تهران
  • فراهم سازی و طراحی نقشه های فاز 2 و محاسبات
  • تهیه نقشه های فاز 2 برق و مکانیک
  • اخذ مجوز ساخت و ساز یا جواز ساخت

عدم تایید استحکام بنا

برگه استحکام بنا از مهمترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمانها محسوب می شود. اخذ استحکام بنا از الزامات پایان کار ساختمان است. استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است که به هر دلیلی مانند : تغییرات در سازه، ساخت غیرمجاز وغیره امکان دریافت پایان کار را ندارند. و البته این الزام از سوی شهرداری برای مالکان است نه برای مهندسان و هیچ قانون و قدرتی نمی تواند مهندس را ملزم به تائید ساختمانی نماید

نظرات کاربران در مورد برگه تعهد طراحی

نظرات خود را در مورد برگه تعهد طراحی اینجا بنویسید