پس ساخت بنا، مالک ساختمان باید نسبت به اخذ مجوز پایان کار اقدام نماید. برای این کار مالک باید از شهرداری درخواست صدور گواهی پایان کار دهد تا انتقال رسمی سند انجام شود.

1401/05/12

مراحل اخذ گواهی پایان کار

پایان کار ملک

گواهی پایان کار ساختمان به این معنی است که از لحاظ مقررات شهرسازی و شهرداری و ساختمان نظام مهندسی ساختمان احداث شده مورد تایید باشد. مجوز پروانه ساختمان مجوز اصلی برای شروع ساخت و ساز است.

انجام هرگونه ساخت و ساز بدون پروانه، غیر قانونی بوده و شهرداری موظف به جلوگیری از ادامه ساخت و ساز میباشد. گواهی پایان کار ساختمان مدرکی است که بعد از به پایان رسیدن فرآیند ساخت و ساز با توجه به شناسنامه فنی ملک صادر می شود.

پس از آن که احداث ساختمان به پایان می رسد، مالک می بایست از مرجع صادرکننده پروانه احداث بنا ( که همان شهرداری آن منطقه یا محدوده می باشد) درخواست صدور گواهی پایان کار نماید.

چنانچه پایان کار یک ساختمان پس از اتمام عملیات اخذ نگردد، مالک میتواند در هر زمانی نسبت به اخذ آن اقدام نماید. اما چنانچه ناظر ساختمان در دسترس نباشد، یا فوت شده باشد یا حاضر به امضای برگه اتمام عملیات نباشد، مالک میتواند نسبت به تعویض ناظر خود اقدام کند و ناظر جدید با صدور برگه استحکام بنا نسبت به صدور برگه اتمام عملیات اقدام مینماید و سایر مراحل اخذ پایان کار ساختمانی قابل پیگیری خواهد بود.

استحکام بنا برگه استحکام بنا

بعد از اتمام عملیات ساختمانی، ماموران و کارشناسان فنی شهرداری، ساختمان را بازدید کرده و بررسی می کنند که ساختمان مورد نظر برابر نقشه تصویب شده احداث گردیده است یا خیر و همچنین بررسی های لازم در خصوص این که آیا مقررات قانونی و فنی مربوط به ساختمان سازی رعایت شده است یا خیر را نیز انجام می دهند.

پس از احراز مطابقت بنا با پروانه و نقشه صادره و پس از احراز رعایت مقررات قانونی و فنی مربوطه، شهرداری در طی یک فرایند اداری و فنی و پس از بررسی و تایید تمام موارد بالا و نیز عدم خلافی و بدهی برای ساختمان مربوطه، مدرکی تحت عنوان پایان کار صادر و به مالک میدهد.

گواهی پایان کار

 

چرا مالک باید برای اخذ جواز ساختمان اقدام کند

با داشتن گواهی پایان کار ساختمان مشخص می شود که این ملک از نظر شهرداری و دیگر ارگان های دولتی کاملا قانونی بوده و مقررات فنی و شهرسازی در آن رعایت شده است.

این گواهی نشان می دهد که این ساختمان هیچ تخلف ساختمانی ندارد و از نظر مقررات فنی و مهندسی مورد تایید شهرداری است.

 1. پیش فروش ساختمان بدون پایان کار ساختمان مجاز نخواهد بود.
 2. دریافت سند ملک با داشن گواهی پایان کار ساختمان صورت میگیرد.
 3. جهت دریافت سند مجزا برای هر واحد از ساختمان گواهی پایان کار لازم است.
 4. با داشتن این گواهی میتوانید وام مسکن اخذ نمایید.
 5. امکان فروش بدون سند رسمی ساختمان غیر قابل ممکن میشود.

 

تشکیل پرونده و مراحل اخذ گواهی پایان کار

هنگامیکه کار ساختمان به پایان رسید، باید مدارکی را تهیه کنید و به شهرداری ارائه دهید. اول از همه باید فرم درخواست پایان کار ساختمان را تهیه و آن را تکمیل کنید. بعد از آن، اگر ساخت و ساز شما برای نوسازی بوده است، باید عوارض نوسازی را پرداخت کنید و رسید آن را نیز همراه داشته باشد. از دیگر مدارک مورد نیاز شما سند مالکیت رسمی، درخواست به شهردار برای اخذ دستور، ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه و تعیین زمان برای بازدید کارشناس دفتر فنی است. البته این را نیز به خاطر داشته باشید که کارشناسان دفتر فنی و شهرداری باید از ساختمان تمام‌شده شما بازدید کنند، زیرا به مدارک بازدید و تایید نظر آنان هم نیاز دارید.

مدارک لازم جهت صدور و اخذ گواهی پایان کار

 • اصل و کپی سند مالکیت.
 • اصل و کپی شناسنامه وکارت ملی.
 • درصورت فوت مالک اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه.
 • اصل و کپی فیش عوارض نوسازی سالیانه.
 • اصل و کپی فیش آب، برق، گاز، تلفن.
 • نقشه معماری ملک دارایی مهر شهرداری منطقه به همراه سی دی.
 • ارائه کارت سازه، برگه اتمام عملیات ساختمانی و کلیه گزارشات مرحله‌ای و همچنین تاییدیه .
 • استاندارد برای آسانسور در ساختمان‌های نوساز.
 • اصل و کپی پروانه ساختمانی.

مراحل گرفتن پایان کار ساختمان های قدیمی

معمولاً ساختمان‌ها یا ملک‌های کلنگی و کهنسال، پایان کار قدیمی دارند با زمان اتمام ساخت مدارکی دال بر این موضوع دریافت کرده‌اند. در این حالت کافی است با ارائه این مدرک قدیمی نسبت به درخواست پایان کار جدید اقدام کنید. لازم نیست در بین مدارکی که برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان کلنگی ارائه می‌دهید، برگه اتمام عملیات ساختمانی وجود داشته باشد.

برای انتقال سند ساختمانها یا املاک کلنگی و قدیمی نیاز به اخذ پایان کار جدید یا به اصطلاح پایان کار به روز دارید برای دریافت پایان کار ساختمان کلنگی با عمر بیش از سی سال و یا بیشتر چند حالت وجود دارد.

گاهی برای ساختمان‌های قدیمی یا کلنگی سند و پایان کار قدیمی دارید اما تغییری در ملک انجام داده‌اید، مثل اضافه کردن طبقه در ساختمان ویلایی یک طبقه با دوبلکس کردن ویلا، در این صورت بر اساس قوانین شهرداری باید مجوز اضافه کردن بنا را در همان زمان دریافت می‌کردید اما اگر این مجوز را از شهرداری نگرفته باشید، کار شما با مشکل مواجه میشود. در این حالت باید تمام مدارک ذکر شده برای اخذ پایان کار ساختمان را ارائه دهید. سپس این اضافه کردن یا تغییرات در بنا به کمیسیون داخلی شهرداری یا کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می‌شود و باید جریمه‌ای پرداخت کنید تا پایان کار جدید ساختمان قدیمی و کلنگی صادر شود.

حالت سوم برای ساختمان‌های قدیمی و کلنگی است که بدون هیچ مجوزی ساخته شده‌اند و پایان کار یا سند ندارند. گرفتن پایان کار برای چنین ساختمان‌های کلنگی به دلیل اینکه هیچ مجوزی برای ساخت آن‌ها وجود نداشته، دشوار است و توصیه می‌کنیم که شما با فردی متخصص و یا وکیل خبره در این زمینه مراجعه کنید تا با کمترین دردسر و هزینه پایان کار ساختمان کلنگی خود را بگیرید.

شرکت دیبا سازان پویا با همکاری شرکت بنیان گستران آفاق با بیش از 12 سال تجربه آماده ارائه خدمات دریافت گواهی پایان کار ساختمان به کارفرمایان محترم میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه با شماره های زیر تماس بگیرید.
تلفن های دفتر : 46020419-021 و 46020421-021
تلفن سایر اعضای هیئت مدیره : 09125029582 مهندس رضایی – 09124022401 مهندس جعفری
خدمات قابل ارائه

 • دریافت گواهی پایان کار ساختمان
 • دریافت پروانه ساخت
 • درخواست صدور گواهی پایان کار
 • اخذ شناسنامه فنی ملک

موارد مورد استفاده از برگه استحکام بنا

1) اخذ پایانکار ساختمان های قدیم ساز و آپارتمان ها. 2) اخذ مجوز برای دایر کردن مهد کودک،مدرسه، خانه سالمندان،دانشگاه ،آموزشگاه ،باشگاه و مکان ورزشی. 3) تشخیص مهندس ناظر. 4) بازسازی و اعمال تغییرات کلی در ساختمان. 5) اضافه اشکوب ، اضافه و توسعه بنا ، یا حذف طبقه و کسر بنا 6) تعویض مهندس ناظر. 7) تمدید و یا ابطال پروانه. 8) بلامانع ناحیه و شهرسازی.9) ریزش یا تخریب بخشی از بنای قدیمی. 10) عدم خلاف. 11) عدم انطباق وضع موجود با نقشه‌های مصوب سازه و یا معماری. 12) تغییر کاربری اعم از مسکونی به اداری ، تجاری و آموزشی، پارکینگ به مسکونی و برعکس و هر نوع تغییر کاربری که با کاربری پایان کار قبلی مغایر باشد. 13) فوت و یا انصراف ناظر قبلی املاک در حال ساخت یا رها شده (شامل همه املاک که شروع به کار از شهرداری گرفته اند نیز می‌شود.)

نظرات کاربران در مورد پایان کار

نظرات خود را در مورد پایان کار اینجا بنویسید