1398/09/17

برگه استحکام بنا از مهمترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمانها محسوب می شود. اخذ استحکام بنا از الزامات پایان کار ساختمان است.

اخذ برگه استحکام بنا

در سال های گذشته ساختمان‌ها بدون مهندس ناظر و به شکل معمار ساز ساخته می شدند. و در آن زمان اخذ پایان کار برای ساختمان چندان الزامی نبود. در همین حین برخی از ساختمان های به مرور زمان، کاربری خود را از مسکونی به اداری یا تجاری تغییر می دادند.

اما از سال 70 هجری شمسی مالکین برای انتقال ملک، تخریب و نوسازی و انجام کارهای شهرداری و امور نقل و انتقال. ملزم به گرفتن پایان کار برای ساختمان هستند.

استحکام بنا

یکی از قوانینی که در راستای افزایش استحکام ساختمان توسط پیماکاران الزامی شده است داشتن برگه تاییدیه استحکام بنا است. بنابراین استفاده از مهندس ناظر در تمام مراحل کار ساختمان سازی است. که از دهه 70 قرن چهاردهم هجری شمسی به بعد برای پیمانکاران الزامی شده است.

بر این اساس زمانی که کار ساخت ساختمان به پایان می ‌رسد، پیمانکاران برای دریافت پایان کار، باید به شهرداری‌ مراجعه کرده. و شهرداری جهت صدور پایان کار، از پیمانکار برگه استحکام بنا را که یکی از شرایط اخذ پایان کار است. از پیمانکار طلب می کند.

برگه پایان کار

برگه پایان کار نشان دهنده هویت و ماهیت بناست. و ساختمانی که این برگه را نداشته باشد، دارای اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود. و به صورت قانونی هم قابل خرید و فروش نیست.

برگه استحکام بنا هم در حقیقت نشان دهنده نظارت مهندس ناظر پروژه و تأییدیه‌ ها و مهر او است. که نشان می ‌دهد مهندس ناظر با تمام مراحل ساخت ساختمان موافقت کرده و آن ها را بی عیب و نقص ارزیابی کرده است.

برگه استحکام بنا چیست؟

برگه استحکام بنا نشان دهنده استحکام بنا است و هر ساختمانی که چنین برگه ‌ای را نداشته باشد. از دریافت پایان کار محروم خواهد بود. اهمیت برگه استحکام بنا به حدی است که اگر حادثه ای غیر از حوادث خارجی نظیر زلزله وسیل و بلاهای طبیعی، برای ملک اتفاق بیفتد. مهندس ناظر به عنوان مقصر و مسئوول حادثه قلمداد می شود. و باید در قبال اتفاقات رخ داده به مراجع قانونی پاسخگو باشد.

بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است. که به هر دلیلی مانند تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است. و برای مهندسان الزامی نبوده و هیچ قانون و قدرتی نمی ‌تواند مهندس را ملزم به تائید ساختمانی نماید. که در جریان عملیات ساختمانی آن نبوده است.

استحکام بنا و جواز ساخت از مهم ترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمان ها محسوب می شود. مرحله ای که وجود آن در بعضی از پروژه های ساختمانی ضروری است. و اگر آن را پشت سر نگذارید به هیچ وجه قادر به انجام کارهای ساختمانی نیستید.

حال سوال اینجاست به طور کلی اخذ جواز ساخت و استحکام بنا در چه مواقعی ضرورت دارد؟

گفتنی است در پروژه هایی نظیر موارد زیر لازم است. به طور حتم اقدام به اخذ این برگه نمایبد تا بتوانید شروع به کار کنید:

 • ملک هایی که قدیمی هستند و پایان کار ندارند.
 • ایجاد تغییر در طراحی معماری و به طور کلی ساختار بنای قبلی ساختمان. این تغییر می تواند مواردی مثل اضافه کردن بخش. طبقه و یا حتی حذف بخش و طبقه ای در ساختمان مربوطه باشد.
 • حذف ستون و دیوار برای بازسازی طراحی داخلی ساختمان از دیگر مواردی است. که به دریافت برگه مجری استحکام بنا نیاز دارد.
 • تغییر دادن کاربردی ساختمان، برای مثال تغییر کاربری یک ساختمان از حالت مسکونی به تجاری و غیره.
 • تغییر مهندس ناظر قبلی.
 • برای افزایش اعتبار پروانه ساخت ساختمان.
 • و موارد دیگری از این دست مورد ها.

حال اگر شما هم در شرایطی چون موارد فوق قرار دارید. و می بایست اقدام به دریافت جواز ساخت استحکام بنا نمایید، احتمالاً با سوالات مختلفی مواجه هستید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تیتر های بعد را حتماً بخوانید. لذا سعی کرده ایم پاسخ اکثر پرسش ها را بیاوریم و متقاضیان این جواز را راهنمایی کنیم.

شرح مراحل اخذ جواز ساخت و استحکام بنا

اخذ این مجوز شامل مراحل مختلفی است که باید یک به یک طی شوند تا در نهایت برگه مجری صادر گردد.

استحکام بنا

شرح مختصری از این مراحل عبارت هستند از:

 1. در ابتدا مهندس ناظر از طرف شهرداری برای بازدید ساختمان به محل می آید.
 2. در این حین مهندس ناظر مدارکی چون گواهی پایان کار قبلی، تصویری از ساختمان. نمونه ای کپی شده از سند ملک و برگه های کپی مدارک شناسایی مالک ساختمان. را که برای تشکیل پرونده به وجود آن ها نیاز است، دریافت می کند.
 3. حال مهندس ناظر می بایست گزارش تهیه شده ی حاصل از نظارت خود را در دفتر های خدمات الکتریکی ثبت کند.
 4. برگه ی استحکام بنا و گواهی نامه ی امضای مالک به یک دفتر اسناد رسمی معتبر اعطا می شود.
 5. حال مدارک مربوط به گزارش استحکام بنا به وسیله ی دفاتر خدمات الکترونیک در سیستم ثبت می شوند.
 6. در این جا نوبت به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می رسد که بر عهده ی مالک ساختمان است.
 7. پس از تکمیل تمام مراحل فوق در انتها مهندس ناظر برگه ی سبزی را که همان جواز استحکام بنا است به مالک اعطا می کند.

بنابراین لازم است بگوییم اگر قصد دریافت جواز ساخت در حوزه ی استحکام بنا را دارید. و می خواهید تغییری در ساختمان قدیمی خود اعمال کنید. مراحلی چون مورد های فوق را پیش رو خواهید داشت. مراحلی که هر یک به نوبه خود اهمیت ویژه ای دارند.

شرح مرحله اول از اخذ جواز و برگه تائیدیه استحکام بنا (نظارت های مهندس ناظر)

دانلود برگه استحکام بنا و تعهد نظارت دانلود استحکام بنا

همان طور که گفتیم همه ی مراحل به نوبه ی خود جایگاه ویژه ای دارند. اما در مورد مرحله ی اول ماجرا کمی متفاوت تر می شود. لذا پشت سر گذاشتن این مرحله نسبت به بقیه به مراتب سخت تر و حساس تر می باشد. به عبارتی دیگر اگر نتوانید این مرحله را با موفقیت بگذرانید بالطبع رسیدن به اخذ جواز شدنی نیست.

در واقع نظارت های مهندس ناظری که از طرف شهرداری اعزام می شود. اصلی ترین عامل تعیین کننده ی صدور مجوز ساخت استحکام بنا است. از این رو در ادامه به طور کلی مهم ترین بخش های نظارت این مهندسین را آورده ایم که عبارت هستند از:

 • بررسی نقشه های طراحی معماری و مطابق بودن آن ها با وضعیت اصلی ساختمان اولین کاری است. که اکثر ناظرین انجام می دهند.
 • محل هایی چون ورودی و خروجی چاه ها و آب باران مورد بررسی قرار می گیرند.
 • وضعیت پشت بام، دیوار ها، سقف از لحاظ میزان سلامت بازدید می شوند. یعنی بود و نبود ترک و آسیب در این قسمت ها اهمیت بسزایی دارد.
 • بخش هایی دیگری همچون محوطه ی پله ها، نرده ها، پنجره ها، درب ها و ... بازرسی می شوند.
 • سیستم های گاز، برق و لوله کشی های آب نیز از دیگر قسمت هایی هستند. که به طور حتم توسط ناظرین مورد بررسی قرار می گیرند.

و ...

برگه استحکام بنا چه مسئولیت هایی و ریسک هایی در قبال تعهد مهندس ناظر دارد؟

- در برگه تعهد پایان کار مهندس ناظر استحکام ساختمان را تأیید نمی کند بلکه فقط انطباق ساختمان اجرا شده با نقشه ها را تأیید می کند. حال آنکه در برگ استحکام همانطور که از نام آن پیداست مهندس باید استحکام بنا را تأیید نماید. چنانچه مهندس ناظر استحکام بنائی را تأیید کرده باشد. در صورت وقوع حادثه، حداقل پنجاه درصد از خسارات وارده سهم تقصیر دریافت خواهد کرد. و این بیش از دو برابر سهم تقصیر معمول مهندسان ناظر در حوادث ساختمانی است.

چناچه برای ساختمان اتفاقی بیفتد که به دلیل عدم ایستایی و استحکام آن باشد. مثلا ساختمان نشست کند و یا دیوار ساختمان دچار ریزش شود. مهندس ناظر که برگه استحکام بنا را امضا کرده مسئول است. بنابراین مهندس ناظر زمان امضای برگه استحکام بنا باید دقت زیادی به خرج دهد.

- مهندسی که اقدام به صدور برگه تعهد پایان کار می کند. خود بر احداث ساختمان، نظارت داشته است و کاملاً می داند که در زیر این لایه های نازک کاری چه سازهای اجرا شده است. اما کسی که برگه استحکام بنا صادر می کند هیچ اطلاعی از وضعیت سازه ساختمان ندارد. و مشخص نیست ساختمانی که سالها پیش بدون نقشه و مهندس ناظر اجرا شده است، چه سازه ناایمنی دارد.

برگه استحکام بنا باید از سوی یک مهندس عمران دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی و دارای صلاحیت های طراحی. و نظارت صادر و گواهی امضاء گردد.

تعهداتی که مندرج در برگه استحکام بنا است و باید به آن توجه کرد.

تعهدات کارفرما جهت اخذ برگه استحکام بنا :

تعهدات کارفرما جهت اخذ استحکام بنا

1- عدم دخالت و عدم ارائه طریق در طراحی معماری و محاسباتی (از نظر ضوابط و مقررات).
2- انجام کلیه عملیات ساختمانی، از شروع تا اتمام با اطلاع و تعهد نظارت مهندس ناظر مربوط. و مطابق با مفاد پروانه ساختمانی و نقشه های تصویبی و خودداری از انجام هرگونه عملیات غیرمجاز.
3- اخذ مجوز شروع عملیات ساختمانی از مهندس ناظر و ارائه آن به منطقه قبل از آغاز عملیات کارگاهی.
4- تامین کلیه وسائل ایمنی کارگاه مطابق با نظر مهندس ناظر مربوطه. و پیش بینی های لازم در زمان عقد قرارداد با پیمان کاران در این زمینه و قبول مسئولیت حوادث ناشی از عدم رعایت آن.
5- بکارگیری اکیپ های فنی و تخصصی در کلیه مراحل ساختمانی.

تعهدات مهندس معمار جهت اخذ برگه استحکام بنا :

تعهدات مهندس معمار جهت اخذ استحکام بنا

1- بازدید از محل ملک قبل از شروع به طراحی و تطبیق موقعیت و ابعاد ملک با فرم دستور نقشه صادره.
2- رعایت تعهد نامه 18 ماده ای ارائه شده از سوی امور مهندسین ناظر.
3- همکاری لازم با مهندس محاسب در خصوص تطبیق نقشه های معماری با نقشه های محاسباتی. رعایت شرح خدمات مهندسین معمار طبق مصوبه وزارت مسکن و شهرسازی.

تعهدات مهندس ناظرجهت اخذ برگه استحکام بنا :

تعهدات مهندس ناظر برای اخذ استحکام بنا

1- اعمال نظارت مستمر در هنگام تخریب، گود برداری و اجرا عملیات ساختمانی مطابق با نقشه های مصوب و پروانه ساختمانی صادره.
2- ارائه گزارش بموقع از کلیه مراحل ساختمانی به شهرداری منطقه بخصوص از مراحل : اتمام آرماتوربندی فونداسیون (قبل از بتون ریزی). اتمام اسکلت بندی ساختمان پوشش هر سقف قبل از بتون ریزی، اتمام سفت کاری، اتمام تاسیسات، اتمام نازک کاری و پایان کار.
3- ارائه گزارش بموقع به شهرداری منطقه در صورت عدم رعایت مفاد پروانه و نقشه های مصوب. و عدم رعایت مسائل ایمنی از سوی کارفرما (حداکثر ظرف مدت 72 ساعت).
تبصره : چنانچه در هنگام کنترل ساختمان توسط شهرداری تخلفی ملاحظه شود. که قبلا توسط مهندس گزارش نشده باشد، شهرداری مجاز است ادامه همکاری با ناظر مربوطه خودداری نماید.
4- در صورت انصراف از ادامه نظارت ضمن ذکر علت و ارائه گزارش کامل از عملیات ساختمانی به شهرداری منظقه مربوطه. تا معرفی رسمی ناظر جدید (با موافقت دفتر امور مهندسین ناظر) مسئولیت نظارت کماکان بعهده ناظر اولیه خواهد بود

تعهدات مهندس محاسب جهت اخذ برگه استحکام بنا :

تعهدات مهندس محاسب جهت گرفتن برگه استحکام بنا

1- بازدید از محل ملک قبل از انجام محاسبات و تطبیق موقعیت و ابعاد ملک با نقشه های معماری مصوب.
2- ذکر مقاومت خاک، نوع اهن آلات مصرفی و ابعاد جوش مورد نیاز در نقشه های ارائه شده.
3- تعیین محلهای قابل استفاده جهت حفر چاه روی پلان فونداسیون.
4- رعایت کلیه آئین نامه ها، استاندارها و مقررات ملی ساختمان در محاسبات رعایت کامل شرح خدمات مهندسین محاسب. طبق مصوبه وزارت مسکن و شهرسازی.

تعهدات مهندس طراح تاسیسات مکانیک و برق جهت استحکام بنا :

تعهدات مهندس طراح تاسیسات مکانیک و برق برای اخذ برگه استحکام بنا

1- بازدید از محل و تطبیق موقعیت و ابعاد ملک با نقشه های معماری مصوب، سازه و تاسیسات.
2- رعایت کلیه آئین نامه ها، استانداردها و مقررات ملی ساختمان رعایت کامل شرح خدمات مهندسین برق. و تاسیسات طبق مصوبه وزارت مسکن و شهرسازی.

تعهدات مهندسان ناظر تاسیسات برقی و مکانیکی جهت استحکام بنا:

تعهدات مهندسان ناظر تاسیسات برقی و مکانیکی جهت اخذ استحکام بنا

1- کنترل کیفیت لوازم و مصالح و تجهیزات تاسیسات برقی و مکانیکی.
2- بازدید و برنامه ریزی سیستم های مختلف زیر کار تاسیساتی و کنترل و تست آنها.
3- بازدید و کنترل کلیه سیستم های روکار موتورخانه و سایر تجهیزات و تاسیسات روکار دیگر در پروژه.
4- راه اندازی سیستم های مختلف تاسیساتی و کنترل دستور العمل راهبردی و نگهداری و ارائه آن.
5- ارائه گزارش بموقع به شهرداری منطقه.
6- ارائه گزارش در صورت عدم رعایت مفاد پروانه و نقشه های مصوب.

استحکام بنا

خدمات قابل ارائه

 • بازدید محل توسط مهندس شهرداری
 • دریافت مدارک شناسایی و اسناد ملک برای تشکیل پرونده
 • گزارش تهیه شده ی حاصل از نظارت مهندس ناظر
 • برگه استحکام بنا و گواهی امضای مالک در دفتر اسناد
 • ثبت گزارش استحکام بنا در سیستم خدمات الکترونیک
 • پرداخت مالیات بر ارزش افزوده توسط مالک ساختمان
 • تکمیل تمام مراحل و اعطای جواز استحکام بنا

نظرات کاربران در مورد استحکام بنا

 • کریم پور

  1399/10/03 08:04:00 عصر

  برگه استحکام بنا برای چه بناهایی مورد نیاز و الزامی است؟

  مدیرسایت

  1399/10/07 03:19:11 عصر

  با توجه به موارد ذکر شده در ذیل، مالک با پرداخت تعرفه نظارت و تهیه مدارک لازم استحکام بنا مبادرت به اخذ برگه استحکام بنا می نماید. با تشخیص مهندس ناظر در صورت تعویض مهندس ناظر در مواقع ریزش یا تخریب بخشی از بنای قدیمی در صورتی که پروانه ساخت ملزم به تمدید و یا ابطال باشد قدیمی بودن ملک و فاقد پایان کار جهت اخذ گواهی پایان کار عدم انطباق وضع موجود با نقشه‌های مصوب سازه و یا معماری اضافه و توسعه به بنای قبلی یا حتی حذف طبقه و کسر از بنای قبلی و اضافه کردن اشکوب تغییراتی که هنگام بازسازی ساختمان یا تغییرات داخلی آن رخ می‌دهد مانند جابجایی دیوارها، حذف ستون اخذ مجوز برای دایر کردن مدرسه، مهد کودک، باشگاه، دانشگاه، آموزشگاه، مکان ورزشی وخانه سالمندان فوت و یا انصراف مهندس ناظر قبلی املاک در حال ساخت یا رها شده شامل همه املاک که شروع به کار از شهرداری گرفته‌ اند می‌شود تغییر کاربری از مسکونی به کارگاه مسکونی، مسکونی به اداری یا تجاری ، مسکونی به آموزشی و هر نوع تغییر کاربری که با کاربری پایان کار قبلی مغایر باشد.

 • محمدی پناه

  1399/11/16 09:43:06 صبح

  سلام، نمونه فرم پر شده برگه استحکام بنا رو می خواستم.🙏🏻

  مدیر سایت

  1400/02/14 04:25:23 عصر

  در آینده در سایت قرار میدهیم

 • سهیلی پور

  1400/01/04 10:14:20 عصر

  سلام، برای اپن کردن آشپزخانه هم گرفتن برگه استحکام بنا الزامیست؟ چون یکی از دوستان به این مطلب اشاره کرده و گفتند که برای این کار الزامی هست

  مدیر سایت

  1400/02/14 04:26:42 عصر

  بستگی به نظر شهرداری منطقه یا ناحیه ملک شما دارد

 • رستگاری

  1400/01/15 04:19:22 عصر

  برای تغییر کاربری هم برگه استحکام بنا لازمه؟ آخه تخریبی صورت نمی گیره فقط کاربری می خواد عوض بشه

  مدیر سایت

  1400/02/14 04:29:30 عصر

  پاسخ سوال شما نیز مشابه با پاسخ سوال جناب سهیلی پور است، یعنی وابسته به نظر شهرداری نزدیک ملک شما دارد

 • بهنام یعقوبی

  1400/01/22 06:17:32 عصر

  هزینه گرفتن برگه استحکام بنا چقدره؟

 • پوریا

  1400/01/30 02:09:38 صبح

  آیا شخصی از طرف مالک می تونه اقدام برای گرفتن این برگه اقدام کنه؟ و قیمت استحکام بنا در سال 1400 چقدر شده؟

 • علیرضا

  1400/02/13 03:47:23 عصر

  سلام ، برگه استحکام بنا ایا برای مدت زمان محدود صادر میشود

  مدیر سایت

  1400/02/14 04:21:42 عصر

  برای مدت زمان محدود نیست

 • سهراب بقایی

  1400/03/22 08:17:24 عصر

  تست استحکام بنا به چه صورت گرفته می شود؟

 • منیری

  1400/05/24 03:11:22 عصر

  حداقل متراژ ساختمان و شرایط نظارت انتخابی چگونه است؟

نظرات خود را در مورد استحکام بنا اینجا بنویسید